It's all about the answers!

Ask a question

Starting dedicated Tomcat Server v7.0.25 to setup RRDI 2.0.0.1 throws error with startup


Davit Grigoryan (271710) | asked Jan 22 '13, 10:30 a.m.

I am trying to complete the RRDI Setup process via Dedicated tomcat server, but when running server.startup.bat to start the tomcat server I get the bellow stacktrace

Jan 22, 2013 9:46:13 AM org.apache.catalina.core.AprLifecycleListener init

INFO: The APR based Apache Tomcat Native library which allows optimal performanc

e in production environments was not found on the java.library.path: D:\IBM\RRDI

\setup\tool\JazzTeamServer\server\jre\bin;C:\WINDOWS\system32;C:\WINDOWS;D:\orac

le\cl11gr2\bin;D:\Oracle\cl10gr2\bin;D:\Oracle\Ora10gDEV\jdk\jre\bin\client;C:\P

rogram Files\IBM\WebSphere MQ\Java\lib;C:\Program Files\Micro Focus\Server 5.0\B

in;C:\Program Files\IBM\WebSphere MQ\bin;C:\Program Files\IBM\WebSphere MQ\tools

\c\samples\bin;D:\JRun4\verity\k2\_nti40\bin;C:\Program Files\Windows Resource K

its\Tools\;C:\Program Files\Support Tools\;C:\Program Files\HP\NCU;C:\WINDOWS\sy

stem32;C:\WINDOWS;C:\WINDOWS\System32\Wbem;C:\Program Files\Microsoft ADS\bin;C:

\Program Files\Microsoft ADS\tools;C:\Program Files\HP\HP BTO Software\bin;C:\Pr

ogram Files\HP\HP BTO Software\bin\OpC;C:\Program Files\HP\HP BTO Software\bin\;

C:\Program Files\HP\HP BTO Software\lib\;C:\Program Files\Veritas\Veritas Object

 Bus\bin;C:\Program Files\Veritas\VRTSobc\pal33\bin;C:\Program Files\Veritas\Ver

itas Volume Manager 5.1\;C:\Program Files\ActivIdentity\ActivClient\;C:\WINDOWS\

system32\WindowsPowerShell\v1.0;C:\Program Files\IBM\GSK7\bin;C:\Program Files\I

BM\GSK7\lib;C:\IBM\ITM\bin;C:\IBM\ITM\TMAITM6;C:\Program Files\Tumbleweed\Deskto

p Validator\;C:\Program Files\ActivIdentity\ActivClient\;C:\IBM\ITM\InstallITM;.

 

Jan 22, 2013 9:46:14 AM org.apache.coyote.AbstractProtocol init

INFO: Initializing ProtocolHandler ["http-bio-10080"]

Jan 22, 2013 9:46:14 AM org.apache.coyote.AbstractProtocol init

INFO: Initializing ProtocolHandler ["http-bio-10443"]

Jan 22, 2013 9:46:15 AM org.apache.coyote.AbstractProtocol init

INFO: Initializing ProtocolHandler ["ajp-bio-10009"]

Jan 22, 2013 9:46:15 AM org.apache.catalina.startup.Catalina load

INFO: Initialization processed in 2853 ms

Jan 22, 2013 9:46:15 AM org.apache.catalina.core.StandardService startInternal

INFO: Starting service Catalina

Jan 22, 2013 9:46:15 AM org.apache.catalina.core.StandardEngine startInternal

INFO: Starting Servlet Engine: Apache Tomcat/7.0.25

Jan 22, 2013 9:46:15 AM org.apache.catalina.startup.HostConfig deployWAR

INFO: Deploying web application archive D:\IBM\RRDI\setup\tool\JazzTeamServer\se

rver\tomcat\webapps\jts.war

Jan 22, 2013 9:46:16 AM org.apache.catalina.startup.ContextConfig webConfig

SEVERE: Unable to determine URL for WEB-INF/classes

Throwable occurred: javax.naming.NameNotFoundException: Resource /WEB-INF/classe

s not found

        at org.apache.naming.resources.BaseDirContext.listBindings(BaseDirContex

t.java:733)

        at org.apache.naming.resources.ProxyDirContext.listBindings(ProxyDirCont

ext.java:546)

        at org.apache.catalina.startup.ContextConfig.webConfig(ContextConfig.jav

a:1197)

        at org.apache.catalina.startup.ContextConfig.configureStart(ContextConfi

g.java:825)

        at org.apache.catalina.startup.ContextConfig.lifecycleEvent(ContextConfi

g.java:300)

        at org.apache.catalina.util.LifecycleSupport.fireLifecycleEvent(Lifecycl

eSupport.java:119)

        at org.apache.catalina.util.LifecycleBase.fireLifecycleEvent(LifecycleBa

se.java:90)

        at org.apache.catalina.core.StandardContext.startInternal(StandardContex

t.java:5161)

        at org.apache.catalina.util.LifecycleBase.start(LifecycleBase.java:150)

        at org.apache.catalina.core.ContainerBase.addChildInternal(ContainerBase

.java:897)

        at org.apache.catalina.core.ContainerBase.addChild(ContainerBase.java:87

3)

        at org.apache.catalina.core.StandardHost.addChild(StandardHost.java:615)

 

        at org.apache.catalina.startup.HostConfig.deployWAR(HostConfig.java:958)

 

        at org.apache.catalina.startup.HostConfig$DeployWar.run(HostConfig.java:

1599)

        at java.util.concurrent.Executors$RunnableAdapter.call(Executors.java:44

1)

        at java.util.concurrent.FutureTask$Sync.innerRun(FutureTask.java:303)

        at java.util.concurrent.FutureTask.run(FutureTask.java:138)

        at java.util.concurrent.ThreadPoolExecutor$Worker.runTask(ThreadPoolExec

utor.java:886)

        at java.util.concurrent.ThreadPoolExecutor$Worker.run(ThreadPoolExecutor

.java:908)

        at java.lang.Thread.run(Thread.java:736)

Jan 22, 2013 9:46:18 AM org.apache.catalina.startup.HostConfig deployWAR

INFO: Deploying web application archive D:\IBM\RRDI\setup\tool\JazzTeamServer\se

rver\tomcat\webapps\rrdi.war

Jan 22, 2013 9:46:19 AM org.apache.catalina.startup.ContextConfig webConfig

SEVERE: Unable to determine URL for WEB-INF/classes

Throwable occurred: javax.naming.NameNotFoundException: Resource /WEB-INF/classe

s not found

        at org.apache.naming.resources.BaseDirContext.listBindings(BaseDirContex

t.java:733)

        at org.apache.naming.resources.ProxyDirContext.listBindings(ProxyDirCont

ext.java:546)

        at org.apache.catalina.startup.ContextConfig.webConfig(ContextConfig.jav

a:1197)

        at org.apache.catalina.startup.ContextConfig.configureStart(ContextConfi

g.java:825)

        at org.apache.catalina.startup.ContextConfig.lifecycleEvent(ContextConfi

g.java:300)

        at org.apache.catalina.util.LifecycleSupport.fireLifecycleEvent(Lifecycl

eSupport.java:119)

        at org.apache.catalina.util.LifecycleBase.fireLifecycleEvent(LifecycleBa

se.java:90)

        at org.apache.catalina.core.StandardContext.startInternal(StandardContex

t.java:5161)

        at org.apache.catalina.util.LifecycleBase.start(LifecycleBase.java:150)

        at org.apache.catalina.core.ContainerBase.addChildInternal(ContainerBase

.java:897)

        at org.apache.catalina.core.ContainerBase.addChild(ContainerBase.java:87

3)

        at org.apache.catalina.core.StandardHost.addChild(StandardHost.java:615)

 

        at org.apache.catalina.startup.HostConfig.deployWAR(HostConfig.java:958)

 

        at org.apache.catalina.startup.HostConfig$DeployWar.run(HostConfig.java:

1599)

        at java.util.concurrent.Executors$RunnableAdapter.call(Executors.java:44

1)

        at java.util.concurrent.FutureTask$Sync.innerRun(FutureTask.java:303)

        at java.util.concurrent.FutureTask.run(FutureTask.java:138)

        at java.util.concurrent.ThreadPoolExecutor$Worker.runTask(ThreadPoolExec

utor.java:886)

        at java.util.concurrent.ThreadPoolExecutor$Worker.run(ThreadPoolExecutor

.java:908)

        at java.lang.Thread.run(Thread.java:736)

Jan 22, 2013 9:46:20 AM org.apache.catalina.startup.HostConfig deployDirectory

INFO: Deploying web application directory D:\IBM\RRDI\setup\tool\JazzTeamServer\

server\tomcat\webapps\ROOT

Jan 22, 2013 9:46:20 AM org.apache.coyote.AbstractProtocol start

INFO: Starting ProtocolHandler ["http-bio-10080"]

Jan 22, 2013 9:46:20 AM org.apache.coyote.AbstractProtocol start

INFO: Starting ProtocolHandler ["http-bio-10443"]

Jan 22, 2013 9:46:20 AM org.apache.coyote.AbstractProtocol start

INFO: Starting ProtocolHandler ["ajp-bio-10009"]

Jan 22, 2013 9:46:20 AM org.apache.catalina.startup.Catalina start

INFO: Server startup in 4476 ms

Please help.

Accepted answer


permanent link
Ralph Schoon (63.4k33646) | answered Jan 22 '13, 12:33 p.m.
FORUM ADMINISTRATOR / FORUM MODERATOR / JAZZ DEVELOPER
That looks like a deployment error. I have seen a few in the past.

You could try to go to D:\IBM\RRDI\setup\tool\JazzTeamServer\server\tomcat\webapps and delete the folders in this folder. This would reinforce unpacking the war files.

Do you have enough space on the disk?
Davit Grigoryan selected this answer as the correct answer

Comments
Davit Grigoryan commented Jan 23 '13, 10:15 a.m.

Thanks Ralph for the guide! After following your instructions and restarting the tomcat server tomcat server started up without error! Thanks again for the quick respond!

Your answer


Register or to post your answer.


Dashboards and work items are no longer publicly available, so some links may be invalid. We now provide similar information through other means. Learn more here.